Hirdetést elindítani nem nehéz. Viszont ismerni a kezelőfelületet, érteni a statisztikákat és az értelmét annak a sok funkciónak az már más tészta.
Szóval könnyen lehet hirdetni a Google-ben vagy a Facebook-on, mert ezek a funkciók nagyon le lettek könnyítve (butítva), de mielőtt nekifognál pénzt költeni a hirdetésekre először ajánlom, hogy nézd át ezt az 4 lépést, amivel nyereségességé lehet tenni a hirdetéseket:
Tedd rendbe a Marketinged, Értékesítésed, Weboldalad, vagyis azt az internetes felületet ahol eladsz.
Mielőtt elkezded hirdetni a terméked, szolgáltatásod, céged először ellenőrizd le az internetes értékesítőd munka közben, vagyis értékesítés közben:
OK. Ki ez az internetes értékesítőd? Hát az a marketing eszköz amit az eladásra-kommunikációra használsz: weboldal, facebook céges profil, youtube csatorna, email, instagram, linkedin és ezek kombinációja. A legtöbb esetben ez a weboldalunk.
IGEN. A weboldaladnak (vagy a többinek) ilyen fontos szerepe van. Mert EZ AD EL. EZ ÉRTÉKESÍTI A TERMÉKED/SZOLGÁLTATÁSOD.
Megjegyzés: nem a hirdetés vagy a reklám ad el. A hirdetés/reklám eléri, megkeresi azokat az embereket akiket a terméked érdekelhet. Összegyűjti a célcsoport tagjait akinek el szeretnénk adni. Azután a hirdetés/reklám ráveszi arra ezeket az embereket, hogy bemenjenek a boltba, átkattintsanak a webáruházba, weboldalra.
Most lehet megijesztettelek ezekkel az információkkal, de tudnod kell, hogy a legjobb Értékesítője a vállalkozásodnak Te vagy. Ülj le és gondold át mi a vállalkozásod. Gondold át mit kell elmondani a vevőnek, hogy kérje a terméked / szolgáltatásod. Gondolkozz nagyon egyszerűen erről. Írd le. Amit leírtál-gondoltál, azt kell kommunikálni a weboldalon, a hirdetésekben és mindenhol ahol jelen vagy az interneten.
Ne feledd. Te vagy a legjobb értékesítője a Vállalkozásodnak! Eszerint tedd rendbe a marketinged, az értékesítésed a weboldalon amit hirdetsz.
Kezdjünk el hirdetni. De, mielőtt elkezdenél rendesen hirdetni előbb teszteld le a marketinged, vagyis az internetes értékesítőd.
Nézd meg, hogy hogyan teljesít. Adj neki egy összeget amit a rendelkezésére bocsátasz az eladás érdekében. És adj neki egy időtartamot pl. egy hónapot, hogy azért legyen valamennyi ideje is teljesíteni, eladni.
Szerintem tudod a folytatást: ha látod, hogy jól teljesít, profitos a tevékenysége akkor boldogan támogatod a további munkájában.
Ezt a tesztet meg kell csinálnod az internetes értékesítőddel is. Le kell tesztelned a weboldalad eredményességét, marketingjét.
Hogyan kell ezt csinálni?
SOKKAL FONTOSABB foglalkoznod azzal, hogy a WEBOLDALAD MENNYIRE HATÉKONY, MILYEN KONVERZIÓS ARÁNYA VAN, mint azzal, hogy megpróbálj minél olcsóbban hirdetni.
Ez a rész Matematika.
Ha már hirdettél akkor biztos rég kiszámoltad, hogy megtérült-e Neked a hirdetés: Profit = Bevétel - Kiadás
Bevétel = Az eladott terméken / szolgáltatáson realizált nyereség (termék esetén árrés)
Kiadás = Az online marketing költség
A teljes marketing költség = A hirdetésekre szánt pénz + Az a pénz amit a kivitelezőknek fizetsz (weboldal, hirdetéskezelés, design, stb)
Akkor mennyi is volt az eladási arányod?
Számoljunk. Vegyünk egy példát:
Ez esetben a:
Költség: 100 db weboldallátogató megszerzése volt az egyedüli költségünk, ami 100 * 1lej = 100 lej
Bevétel: 50lej
Profit = 50 lej - 100 lej = -50lej
IGEN, jól látod. Ez így egy mínuszos kampány.
Logikusan: ez esetben nem éri meg hirdetni.
Ezen a ponton nagyon sok vállalkozás megáll a hirdetéssel.
Szerintem is meg kell állni ez esetben. Vagy ha van miből akkor még lehet tesztelni további 100-200 weboldallátogatóval, hogy még biztosabb döntést tudjál hozni..
Mit lehet ilyenkor tenni?
Mit lehet optimizálni?
Maradjunk a példánknál:
Ha a konverziós arányt meg tudnánk növelni 1%-ról 2%-ra, akkor 2 termék eladása után már megtérül a befektetés. Ha sikerülne 3%-ra növelni az eladási arányt akkor 50lej profitot lehetne 100lej befektetett hirdetési keretből kihozni.
Van még egy gondolkodás ami ugyanúgy működik:
Pl. egy vitamin esetén, ami 1 hónapig tart, azt lehet mondani, hogy vannak akik rendszeresen szedik. És az első eladáson lehet, hogy mínuszos a történet, de ha ez az illető jövő hónapba magától rendel újra és ezt hónapokon keresztül, akkor az az első havi mínuszos eladás belefér az értékesítési rendszerbe. Tudnod kell, hogy nagyon sok cégnek nem éri hirdetni, ha csak az első eladást veszik figyelembe. De elérték, hogy megismerjék őket és aztán majd lesz újravásárlás (reklámköltség nélkül) és így ... hosszútávon megéri nekik hirdetni.
A marketingben az első eladás a legnehezebb. Ezt úgy kell csinálni, hogy megérje a befektetés. És általában a befektetés hosszútávon térül meg... Ki mondta, hogy egyszerű vállalkozni?...
Hogy lehet növelni a konverziós arányt?
Megfigyeléssel, Tanulással és a tanultak Alkalmazásával.
A legtöbb sikeres vállalkozó sok évig tanult mire egyszer csak jött egy sikeres kampány amivel megszedte magát. Hozzáteszem: TELJESEN MEGÉRDEMELTEN.
A siker sosem véletlen.
Figyeld meg a vevőidet. Ők kicsodák és milyen emberek? Mik a vágyaik, problémájuk, félelmeik. Ha teheted beszélgess velük. Erre való a piackutatás.
Tanulj és Alkalmazd a tanultakat.
Találd meg azt a kommunikációt amivel jobb konverziós arányt tudsz elérni.
És valósítsd is meg!
Egyértelmű, hogy ha a teszt hirdetés hoz hasznot akkor érdemes tovább hirdetni.
Ha a 100lejes kampány hoz 150lejt akkor azt érdemes tovább futtatni: 200lej költség ... 300lej hasznot fog hozni stb stb
Legyél résen. Mert ha elkapsz egy jó statisztikákkal rendelkező kampányt akkor meg kell nyomni a gázpedált!
Ha látod, hogy működik a dolog akkor tegyél pénzt a hirdetésbe, mert ez még több pénzt fog hozni a vállalkozásodba.
Viszont ha a teszt hirdetés hoz hasznot akkor meg kell ismerned a vevőidet és közben TANULNI KELL értékesítést, marketinget.
Az a hatékonyabb hirdetés amelyik olcsóbban szerez több vevőt.
Jegyezd meg! Ha nem tudsz nyereségesen hirdetni az azt jelenti, hogy a weboldalad nem képes arra, hogy eladjon.
Láttam olyat aki ezt egyszerűbben kezeli.
Én azokat az ügyfeleimet látom a legkiegyensúlyozottabbaknak akik:
Az, hogy FOLYAMATOSAN HIRDETÜNK, mondjuk egy 1%-os eladási aránnyal rendelkező weboldalt még mindig jobban megy mint a szöszölés a mindenféle marketing ötlettel, aminek néha se eleje se vége.
Az igazság az, hogy egy jó marketinget összerakni elég sok idő, pénz és energia. Nagyon el tud bonyolodni az online marketing. Láttam már nagy projektet elsüllyedni mielőtt még elindult volna 6 havi komoly csapatmunka után.
A folyamatos hirdetésnek van még egy márkaépítő előnye is. Ha ugyanannak a célcsoportnak rendszeresen hirdetsz akkor megjegyeznek. És amikor eljön az idő a vásárlásra számukra akkor eszükbe fogsz jutni és lesz aki Nálad fog vásárolni. Ezért is megéri folyamatosan hirdetni. Erre szokták mondani, hogy a hirdetés/reklám költés fele kidobott pénz…
Ha valamilyen hatásfokkal elad a weboldalunk és hosszútávon hoz profitot is akkor lehet, hogy ez a módszer jobb Neked.
Igazából kívülről senki nem tudja megmondani, hogy pontosan milyen marketing fog beválni a Te cégedben. Esetleg a legnagyobb konkurenciád marketingese...
A helyzet az, hogy a Vállalkozó kell megismerje a piaca igényeit és azt kell profin kiszolgálnia.
Az értékesítés az egész folyamat amivel találkozik egy potenciális vevő. Ezt ki kell dolgozni.
A hirdetés/reklámozás pedig azért felel, hogy ez az értékesítési folyamat sok emberhez (potenciális vevőhöz) jusson el.
Lehet, hogy nem tudsz eleinte nyereséges hirdetést futtatni, de idővel nyereségessé lehet tenni!
Csóka László
Google és Facebook hirdetések kezelője,
Nagyváradról
---
Tegyük ismertté a céged, terméked, szolgáltatásod az interneten.
Nagyon sok vállalkozó csalódik az online vevőszerzésben, mert nem látják, nem tudják pontosan mit várhatnak el tőle..
- Érdekel -Nekem is sok időmbe telt megérteni, hogy csak így érdemes online vevőszerzésben gondolkodni...
- Érdekel -Ebben a cikkben szeretnék segíteni megértést adni a cégvezetőkenk abban, hogy mi a folyamata annak, hogy nyereségessé váljon egy Google vagy egy Facebook hirdetés.
- Érdekel -